Dnes pro vás mám speciální cestovatelský článek. Speciální je především díky zemi, kterou jsem měla to přibližně před rokem a půl návštívit. A jedná se o Írán. Ano, byla jsem v Íránu a vrátila jsem se živá a zdravá. Čímž chci říct, že to, co slýcháváme každý den z médií, je blbost. Většina lidí v Íránu jsou moderní, vyspělí a inteligentní lidé. Říkám většina, protože přesně tak je to v i ČR. Ano, každý den slýcháváme o vraždách ze cti, o utlačování práv žen a podobně. Já v žádném případě nechci tvrdit, že se i tohle neděje...ale ruku na srdce - nedějí se podobné věci i v Evropě a USA? Dějí! Jen se nespojují s náboženstvím a tím pádem nevypadají tak děsivě. Tolik k úvodu, o tomhle jsem stejně mluvit nechtěla. V následujích řádcích Vám přiblížím detaily mé cesty a zajímavosti, které mě při pobytu v Íránu zaujaly.
Tyhle krásy jsem zatím neměla tu čest navštívit, ale rozhodně se na to chystám. |
Isfahán, jedno z nejkrásnějších měst v Írán |
Ráda bych doplnila, že většina vzdělaných lidí se současnou vládou a situací v Íránu nesouhlasí. Zvrátit to ale není vůbec jednoduché. Proto také velmi velké procento vzdělaných a studovaných lidí odchází za klidnějším životem do zahraničí.
- Letěla jsem z Prahy s přestupem ve Vídni...z Vídně do Teheránu jsem byla jedinou Evropankou :D trošku zvláštní pocit.
- Žádná z žen neměla na letišti ve Vídni šátek, všechny si ho nasadily až po přistání. (I já, v Íránu je šátek na hlavě povinnen pro všechny ženy, i cizinky)
- Šátek na hlavě neznamená zakrytí všeho - byla jsem hodně překvapená, nosí se opravdu ledabyle. A další poznatek - v hodně případech byly ženy se šátkem krásnější než bez :) v podstatě i mě slušel :)
- Teherán je velké město (10 mil. obyvatel), hodně smogu, neskutečně aut, ale spousta moderních lidí.
- Všichni vzdělaní lidé mají přesné informace o tom, co se děje venku, internet je sice cenzurován, ale téměř každý, kdo má internet, vlastní také Antifiltr a VPN.
- S úrovní vzdělání je to jako u nás - pokud chce člověk dělat nějakou specializovanou práci, maturita nestačí.
- K oblékání - troufám si říct, že 70% -80% žen chodí oblékaných tak, jak jsem chodila oblékaná já - tzn. šátek na hlavě, tuniku nebo kabátek, který zakrývá lokty a dosahuje pod zadek + kalhoty.
- Oblečení je podle mě mnohem pestřejší než u nás - a musí sice splňovat určité délky, ale kabátky jsou tak vypasované, že mě to samotnou skutečně překvapilo. Jak vypadá moderní Teherán a moderní íránské ženy se můžete podívat tady.
- Makeup se tady nosí mnohem víc než u nás - a Íránky jsou skutečně krásné ženy, i když občas mi přišly i jejich výtvory přehnané - výrazná rtěnka i oči na denní nošení...
- Íránské jídlo je skvělé - ale hlavní přílohou je rýže, kterou já mám skutečně ráda, ale po tom, co jsem ji jedla 14 dní denně jsem si pak dala na pár dní doma pauzu :).
- Navštívila jsem v Íránu jen dvě místa - bohužel - Teherán a ostrov Kish. Strávila jsem tam dohromady 14 dní a víc se do plánu už nevešlo.
- Kish je nádherný ostrov, oproti Teheránu velice klidný a celkově uvolněnější.
- V březnu zde bylo více jak 25 stupňů - pohádka, ovšem přes léto dosahuje teplota až 40 stupňů, což už zase taková pohádka pro místní obyvatele není.
- Koupání je zde povoleno v plavkách, ovšem na oddělených plážích.
- Co se týče komunikace mezi ženami a muži v Íránu - naprosto stejná jako všude jinde, jen žádné intimnosti na ulicich, doteky apod.
- Je zde naprosto zakázán alkohol - oficiálně - ovšem, každý, kdo ho má rád a pije ho, si ho dokáže obstarat. Ceny jsou ale přehnané - láhev obyčejného vína 30 Euro, pivo 5 Euro...
- Nejsou tady žádné kluby, diskotéky a podobné - jen kavárny a čajovny.
- Ale domácí párty v Teheránu byla do teď má nejlepší domácí párty - se vším všudy.
- Oficiálním jazykem je perština, písmo je farsi, ale ukazatele a podobná označení standartně i v latince.
Pokud jste se prokousali až sem a máte na mě nějaké otázky, píště do komentářů, ráda vám na ně odpovím. Snad jako poslední - jak jsem se dostala do Íránu- ano, hádáte správně - můj přítel je "perský princ" z Íránu. :)
Na závěr malá slovní zásoba:
Ahoj = Salam
Jak se máš = Četori
Dobře = Chubam
Jak se jmenuješ = Esmet či je?
Jmenuji se Petra = Man Petra hastam
Nerozumím = Nemifahmam
Ano = Are
Ne = Na
Děkuji = Mersi
Nashledanou = Chodafez
Umím trošku persky = man yekam Farsi baladam
:) Toť pro dnešek vše, snad se vám i takový článek z jiného soudku bude líbit, přístě bych mohla přidat něco o perské kuchyni.
Teď už jen něco málo z fotek:
Typický bazar |
jedna z historických budov - dnes využita jako úřad |
Zrcadlový salónek - Golestan Palace |
Ministerstvo zahraničí |
Baharestan Square |
Teherán |
Milad Tower |
Uvnitř Milad Tower - televizní věž |
Výhled z Milad Tower |
Krásný ostrov Kish |
Západ slunce - Kish |
I takhle jsme si užívali |
Kish |
Dobroty :) |
Tak to už se těšim na další příspěvek o jídle.. :)
OdpovědětVymazatUrčitě bude :) už jsem se pár dobrot naučila :)
VymazatMůžu se zeptat, proč zrovna Írán? :) Přítel tam byl taky a hrozně mu závidím. Určitě se tam chci taky jednou podívat. Zatím jsem na blízkém východě byla jen v Syrii, Jordánsku a Libanonu a bylo to super.
OdpovědětVymazatJak jsem psala, přítel je Íránec :) byla jsem navštívit jeho rodinu...
VymazatUrčitě to tam bylo pěkné :)
OdpovědětVymazatBylo a moc :) už se moc těším až navštívím ty skutečné historické krásy...
VymazatKrásný článek!Jednou bych se do Iranu ráda chtěla podívat :))...
OdpovědětVymazathttp://nela-prochazkova.blogspot.cz/